Kín-á-ban vagyok...

Sunnyálik

Sunnyálik

46. bejegyzés : De nehéz az iskolatáska!

2020. szeptember 17. - baloghsopi

orarend2.jpg

   Jól belecsaptunk a lecsóba szeptember elsején. Kollégiumba költözött Luca Kínában junior középiskolásként, a fiúk is megkezdték a sulit: Berci ötödikes, Nándi harmadikos. Természetesen előbukkantak a cseppet sem komfortos bizonytalansági tényezők is, amik erősen megbolygatják a hétköznapok megszokott rutinját...pl. bár van kiadott tanév rend, mégsem biztos egyetlen iskolai etap vége sem; bár van kiadott órarend, nem azok az órák vannak megtartva, természetesen nem a főtárgyak rovására...Ez nem valami gyerekbarát, próbára teszi a gyerekek tűrő-, a szülők rábeszélőképességét is néha. Szerencse, hogy egy jó reggeli sok haragot eloszlat, a kakaó pedig szinte teljesen elpárologtatja a könnyeket.

mulanmoziplakat.jpg

   Az első suli utáni hétvégén csak pihenés volt, társasozás, videojátékok és vasárnapi koronaként egy kis kínai ebéd a halas hotpotban majd mozi. Senki nem gondolta, hogy a régóta várt Disney Mulan élőszereplős változata annyira kínai lesz, hogy még képesek és szinkronizálják is. Eddigi mozi élményeink során az angol szöveg alatti kínai felirat volt a legtöbb, amivel találkoztunk. Enyhe pszichés sokk után azért hatalmas élmény volt mindannyiunknak. Egyet nem értettek csak a gyerekek, hogy sírhattam végig a filmet, mikor én tudok legkevésbé kínaiul. Hát, ha eddig nem tudták volna, én nagyon empatikus vagyok, szenzitív és nem utolsó sorban részletesen kenem-vágom az összes Disney mesefilmet, így még egy ennyire speciális előadás sem billenthet ki az imádatomból. Csendben jegyzem meg, hogy ez a film egy kicsit még nekem is túl kínai volt, de összességében nagyon tetszett, főleg a sztori végkifejletében megnevesített negyedik erény: a család iránti odaadás. Az ausztrál Nici Caro rendezte akciódrámafilm sok átalakításon, mégtöbb szereplőválogatáson, ám a legeslegtöbb halogatáson átesett Disney-mozi volt. Felhasználták benne az 1998-as mesén túl az eredeti kínai balladát, a Hua Mulant is. Állítólag 2015 óta készültek ennek a történetnek a megfilmesítésére és a stúdió nagyon kíváncsi az ázsiai fogadtatásra. Akkor mi most ehhez járultunk hozzá mind az öten és nem bántuk meg.

mulanfonix.jpg

A főhős (pontosabban apja) kardjába vésett három erény mellett a család fő ereklyéje a kínai főnixmadat ábrázoló pecsét. A kínai mitológia négy szent állatának egyike a sárkány, a teknősbéka és az egyszarvú mellett. A Nap, az élet, a halhatatlanság, a kitartás, a boldogság, a béke, a házastársi szövetség, a szépség, a szerelem, a hűség és a nőiesség szimbóluma. A császárnő madara, a tollas élőlények királya. Feng-huang a neve, külsőre pedig pávára, vagy fácánra hasonlít, az itteni leírások szerint pontosan: kicsit kakas, kicsit fecske, kicsit kígyó, kicsit sárkány, kicsit teknős(?), kicsit hal. "Amely asszonyoknak álmukban megjelent a főnixmadár, kiváló, erényes fiaik születtek." Kutatások szerint Kínában már 7400 évvel ezelőtt hittek a létezésében. Vallási szertartásokhoz kapcsolódó leleteken találtak ilyen mintát. Eredetileg az egyiptomi mitológia egyik teremtménye ez a bizonyos lény, ott benu-madár. A vörös-arany tollazatú hím élete végén fahéj-ágacskákból fészket épít, meggyújtja és vele együtt porrá ég. A hamvakból egy új, fiatal főnix születik, amely az öreg madár maradványait a "nap városában" temeti el. Héliopolisz szent szimbóluma, így szoros összefüggésben áll a felkelő nappal és Rével, a napistennel. A görögöknél is megjelenik a phoinix, aminek énekét hallgatva még Apollón is megállította kocsiját, a napot az égen.

fonix.jpg

Más típusú személyes kötődésem a mese-szeretetén kívül is van ehhez a sztorihoz. Amikor Bercikénk a Sote 1 sz. Női Klinikáján 2009 decemberében megszületett, két velem egy cipőben járó anyukával kerültem egy szobába. Ezekben az embert próbáló időkben (megjegyzem akkor is vírus-helyzet volt, csak H1N1) nagy hatással volt rám egyik szobatársam, aki kínai tolmácsként dolgozott a 13. kerületi Rendőrkapitányságon és egy roma nő volt. Kínai férjétől (durva párosítás) született második gyermekével erősödtek a kórházban és ő tényleg ott adta a koraszülött icipici (1,5 kg-os) kis harcosának a Mulan nevet, hogy legalább akkora hős legyen, mint maga Hua Mulan a kínaiak női legendája. Egyébként így is lett, kemény kiscsaj Yu Mulan is.

sulikapu.jpg

   Ha most filozófikus kedvemben lennék, írnék egy bekezdést arról, hogyan vélekedem a mese erényeinek -becsületes, bátor, igaz- vetületén a mai világban. De nem vagyok, mindenki fellélegezhet! Abban azonban biztos vagyok, hogy családunk legbátrabb tagja jelen állás szerint Luca, aki egyedül harcol nap mint nap abban a kínai valóságban, amit együtt is kemény feladat fogyszthatóvá tenni. Jól bírja, bár az első tízes etapból hazalátogatott hasmenni kicsit, majd visszatért a csatatérre önszántából. Az általános iskola első osztályát is pont így kezdte -milyen költői párhuzam...Nem eredt még meg a nyelve, pedig érti a körülötte zajló dolgokat, az órán elhangzott tananyagot, a házival azért van probléma (főleg a kínaival), de igyekszik, és már a kislányok kínai csacsogásán is jókat mosolyog. Mondjuk nem érti, miért sasolják esténként átellenben a fiúk ablakát, mikor abból még gond lehet, ha észreveszi a nevelőnő...hát én sem értem...a lányomat...persze 13 évesen tökéletesen egyetértettem volna vele (valamiben mégiscsak hasonlít rám is)! Levelezünk majdnem minden nap, amit a fiúk hoznak-visznek, így mindenki fontosnak érzi magát a folyamatban. Persze el is olvassák, -ami nem baj- de azért elbeszélgettünk a levéltitok fogalmáról, mire meggyőződéssel válaszolták mindketten: "De hát Luca nem idegen, ő a nővérünk!" Erről meg a saját öcséim jutottak eszembe, mikor egy tesóverekedés alkalmával azt mondta nekik anya, hogy "lányokat soha nem verünk!", mire ők "de hát ő nem lány, hanem a nővérünk!" Szóval mindenkinek hiányzik Luca, legfőképpen a fiúknak, hiszen ő a nővérük. Micsoda szerencse, hogy ilyen hamar rájöttek...

A bejegyzés trackback címe:

https://kin-a-banvagyok.blog.hu/api/trackback/id/tr716200408

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása