Ahogyan mi készülünk a karácsonyra és a szilveszterre, úgy itt is észrevehető az ünnepi várakozás a gyárakban, a boltokban, az utcán és az embereken. Mi ezt az ünnepet teljesen autentikusan és mégis a lehető legrenitensebb módon otthon (Magyarországon) töltjük. Alig várjuk az utazást! Már két bőrönd készen áll, várja a csekkolást....
December végén a szülinapom kívánság nap lett. Megint. Meglátogattuk a Wenzhou-i Történeti Múzeumot, ahol két óra úgy röppent el, hogy kimaradt egy emelet, éppen a dínós...tehát visszajövünk ide is. A kivilágított Wû Mâ Jiē (Öt ló utca) sötédedés után csodálatos látványt nyújtott. Kereskedők utcája volt a történelem folyamán, ma sétálóutca, ahol ékszerészek, ruhaboltok kínálják portékáikat nagy hangzavarban, tömegben és erős fényben. Meglepetésünkre találtunk egy legó boltot is, ahol speciális limitált kiadású kínai sárkány figurát, és minecraft dobozt is szereztünk. Az izgalmas forgatagban xiani szendvicset találtunk vacsira, így mindenki boldog volt egy estére. Ez egy igazi mission impossible öt önérzetes lator esetében. Rövid időre sikerül, egyre ritkábban.
2020 a geng zi, vagyis Fém Patkány éve lesz, a váltás pedig idén január 25-re esik. A Patkány az első a 12 kínai állatjegy között. A monda szerint a Macskát játszotta ki a sorban, így a cirmos ki is maradt a legkülönlegesebb állatok közül. Mindenütt megél, erős akarattal küzd, hogy a történéseket a saját javára fordítsa. A feszültséget mindig a nyugalom és a béke követi az évek között: 2017 kakas után 2018 kutya, külső csillogás után belső megnyugvás. Idén csökken az erőszak mértéke a világban. Ám 2020 a fém elem éve is ami másfajta végzetet hordoz. Nem fegyverektől, hanem hidegháborútól és nyelvi konfliktusoktól lehet tartani. 2020 a víz éve is, miszerint virágzó gazdaságot, jólétet ígér. A legközelebbi Patkány éve 2032-ben lesz, ezért ezt a mostani kezdetet érdemes alaposan átgondolni. Kedvenc színei a kék, az arany és a zöld, ételei pedig a hús és a mogyorófélék.
A holdújév pontos dátumának kijelölése igen bonyolult számításokhoz kötött és mindig változik, de annyi biztos, hogy január 21 és február 21 közé esik, és az emberiség egynegyede várja a legjobban ezt az ünnepet minden évben. A családok ekkor találkoznak, így több millióan utaznak vonattal, repülővel szerte Kínában. Már most törölték a járatunkat, reméljük az újat nem fogják...
Kāchā, kāchā, kāchā...A kottakép nem akkora kultúr-sokk, mint hallgatni ezt a dalt kínaiul. Ha valaki látvány alapján nem azonosította volna még, akkor annak segítek: a Megy a gőzös...kezdetű gyerekdal. Idén is készül a férjem és a csoportja az újévi hagyományos koncertre. A műsoruk része ez a kis szösszenet is természetesen megfelelő kísérettel, kínai nyelven. Ismerik a gyerekek, tanulják az óvodában ahogyan sok más európai eredetű dalt is (a neten kis video is tartozik a kottához). Egyébként a céges újévi ünnepségek igen nagy volumenű rendezvények vacsorával, műsorral, ajándékok és jutalmak kiosztásával. Készülnek rá a dolgozók saját igen színvonalas műsorszámokkal, amiket válogatnak is, sőt ki is szórnak, ha szükséges. 15-én veszünk részt családostul, és nagyon kíváncsiak vagyunk, felismerjük-e a magyar utalást...
Az ajándék vásárláson, sütés-főzésen kívül fontos szerepe van az ünnep várásban a takarításnak is. A házakat kisöprik, s ha van rá mód ki is meszelik, az ajtókat, ablakokat újramázolják. A szemetet a szoba belseje felé kell söpörni, onnan óvatosan lehetőleg a hátsó ajtón kivinni, hogy a szerencsét ne söpörjék ki vele. Ennek a szabálynak a megsértése az egész családra nézve súlyos következményekkel járhat. Újév estéjére a háznak ragyognia kell, a tisztítószereket pedig el kell rejteni, mivel az újév első napja meghatározó az egész évre nézve. Nagyon fontos, hogy minden jól alakuljon. Hagyományos játékokat játszanak például majongot, beszélgetnek, együtt vannak az emberek. Éjfélkor petárdákat durrogatnak rossz szelleműzésként, kinyitják a ház összes ablakát, ajtaját, hogy a búcsúzó év távozni tudjon. Ételekből annyit készítenek, hogy másnapra is maradjon az óévből, mert az kedvező jelnek számít. Különleges szabályok is vonatkoznak erre a napra: nem szabad négyest emlegetni, mert másképpen (más hanglejtéssel) kiejtve halált, kísértetet jelent. Nem szabad az óévet sem emlegetni és nem szabad sírni. Új ruhát kell viselni, a betegek pedig kikelnek az ágyukból, nehogy egész évben benne maradjanak.
Tudom, hogy ezek a szokások nálunk is érvényesek és működőképesek voltak, ám sajnos csak voltak. Itt még él az ősi kultúra tisztelete, hiszen látjuk nap mint nap. És nem kisvárosban élünk, vagy falun...van itt egyáltalán olyan?
A bejárati ajtókat és az utcákat is feldíszítik lampionokkal, zászlókkal, feliratokkal. Piros és arany minden, ez a bőség, a gazdagság és a szerencse színe. Huang pao (piros tasak)-ban ajándékoznak pénzt egymásnak és a gyerekeknek is, persze csak páros számra végződő összegben. Mindenki még kedvesebb a másik emberrel, ha ugyan lehet fokozni ezt egy amúgyis kedves társadalomban. Az ajándékot tisztelettel kell (két kézzel) adni és elfogadni (először visszautasítani, és csak az ajándékozó távozása után kibontani).
A férjem január elseje óta járja az országot, sose tudjuk éppen hol van, mert nagy az évvégi hajtás a pihenő előtt. Mi itthon tanulunk, rollerozunk, felnőtt-játszótérre járunk és megint tanulunk. Büszke vagyok a gyerekeimre a sok plusz munka miatt, bármilyen eredménnyel végeznek is az idei vizsgán. Az idő hol tavaszias, hol őszies, egyszóval kegyes hozzánk. Egy kezemen meg tudom számolni, hányszor kapcsoltam fűtést az utóbbi időben. Gondolom lesz még hideg idén itt is, így most elmegyek a piacra és "megbeszélem" a varrónővel a cipzár cserét Berci télikabátjában...lehet hogy ez is egy vicces élmény lesz később. Ha nem nekem, a varrónőnek biztosan!